inspektor Piotr Gaweł

Warsztaty międzykulturowe dla Rodzin z Polski i Ukrainy

Dnia 15.12.2022 r, odbyły się w naszym Przedszkolu pierwsze warsztaty, mające na celu integrację i współpracę polsko- ukraińską. W projekt warsztatów mocno zaangażował się Urząd Miasta Krakowa i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, które wsparły finansowo to wydarzenie. Głównym celem przyświecającym temu pomysłowi było wzajemne przybliżenie kultury i sztuki obu narodów, oraz kultury regionu krakowskiego. Twórcom projektu zależało również na tym, aby zintegrować lokalną społeczność z gośćmi z Ukrainy. Spotkanie rozpoczęło się od muzycznego akcentu czyli nauki piosenki polskiej i ukraińskiej. W nauczycieli wcielili się muzycy z Polski i Ukrainy. Początkowe napięcie powoli opadło, a wspólne tańce i śpiewy rozluźniły atmosferę. Kolejnym punktem programu była degustacja tradycyjnych potraw obu narodów. Wiele smaków zaskakiwało. Spotkanie zakończyły warsztaty plastyczne, na których Rodziny ozdabiały lniane torby ludowymi wzorami polskimi i ukraińskimi. Podczas całego spotkania dało się wyczuć serdeczność i sympatię z obu stron. Wszyscy przybyli goście, z dużym zaciekawieniem poznawali nową dla siebie kulturę i sztukę najbliższego sąsiada. Wielu dopytywało, kiedy odbędzie się kolejne spotkanie. Warto zatem pochylić się nad zorganizowaniem kolejnego, równie atrakcyjnego wydarzenia. Liczymy na jeszcze liczniejszy udział naszych polskich Rodzin i gości z Ukrainy. Podsumowaniem projektu ma być zorganizowanie Koncertu dla Mieszkańców Krakowa. Zainteresowane osoby zapraszmy do fotorelacji ze spotkania, które miało miejsce w naszym Przedszkolu: